Az ingatlankorszerűsítéshez kapcsolódó pályázatok eddig főleg a lakástulajdonosoknak kedveztek, ezeknek hála láthatunk egyre több színes, szigetelt és új nyílászárós panelt szerte az országban. A dolog annyiban érthető, hogy a panelek fenntartási költségei a pocsék hőszigetelés miatt horribilisak voltak, ráadásul az eredeti fa nyílászárók is megérettek a cserére. A nemrég kiírt energetikai pályázatok is a társasházi közösségeknek szólnak, legfeljebb annyi az újdonság, hogy most a téglaépítésű társasházak tulajdonosai juthatnak pénzhez.
De mi van a családi házakkal, hiszen a vidékiek túlnyomó többsége ezekben él? Ráadásul a házak többsége korszerűtlen, felújításra szorul, a korszerűsítés pedig milliókat kóstál, piaci alapon sokszor meg sem éri, annyira keveset érnek maguk az ingatlanok. Az ingatlanpiaci drágulás egyelőre csak a budapesti és a nagyvárosi lakásokra korlátozódik, a vidéki családi házak piacát még mindig nyomott árak és lanyha kereslet jellemzi. (A frekventált helyen lévő luxusingatlanok helyzete teljesen más, de sajnos nem ezek jellemzik az országot.)
De úgy tűnik, végre kaphatnak segítséget a családi házak tulajdonosai is. Jövő tavasszal indul ugyanis a korszerűtlen családi házak felújítását célzó pályázat, a 150 milliárd forintos támogatásból pedig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium számításai szerint akár 3 millió ház is megújulhat.
A kidolgozás alatt álló pályázat keretében az épületek hőszigetelését, a nyílászárók cseréjét, valamint a villamos- és vízhálózatok felújítását támogatják majd.
A felújítási költség 40 százaléka lesz vissza nem térítendő, uniós támogatás, míg az önrész várhatóan 45 százalék lesz. A maradék 15 százalék pedig kamatmentes, visszatérítendő támogatásból származik majd. A pályázatoknak három üteme lesz, egyenként 30-40 milliárd forintos támogatással és régiónként hirdetik meg azokat.